Øre-utgaver (211)
Utgavene fra 1905-09 (681)
Utgavene fra 1909 (718)
Utgavene fra 1945 (939)
Tjen/porto/returm. (1043)
Div utgaver (1106)
Postkort/brev (1382)
BREV (1465)
    Brev/Polar/Krigspost m.m. (1465)
PORTO - POSTFRISK (1534)
Norges-samlinger (1544)
Konglomerat (1643)
Norden (1682)
Europa/Oversjø (1719)
Myntbrev (1855)
Gullmynter (1858)
Mynter (1884)
Sedler (2173)
Litteratur mynter/medaljer (2219)
Pins/Tegneserier/Biler m.m. (2245)

SAMLER-BØRSEN Auk 262 - 12 og 13 juni 2024 > Brev/Polar/Krigspost m.m.

IdKvalitetBeskrivelseUtropStartbud Avsluttes
1465
*  Privat 5-øres helsak (brevkort) stpl. KIRKENES 17.12.17 med bilde og hilsen fra Edwin With, fhv. lappefogd i Nordlands Amt (f. 16.7.1841 fotografert i 1910), sendt til Kjøbenhavn. SJELDEN dokumentasjon 400

1466
*  Helsak 3 øre provisorie på 6 øre brun 2 stk stpl. 1903 på innkalling til to kjente filatelister i Kristiania Filatelistklubb; et kort med anmerkninger 100

1467
*  NK 202x2 og 205x2 på rekbrev stpl. BODØ 24. 5. 40 med kontollstempel 1 (Torstad 1995) fra Postkontrollkontor 13 Bodø – tydelig stempel, til Tromsø 800
957

1468
*   WW1. Meget intreressant postkort datert Jørstadmoen og sendt til Daily Mirror i London. Kortet er påsatt etiketter Passerer og stemplet Hamar 8/10-15. Kortet inneholder en spennende historie ang MHS India. 700
680

1469
*   Postsak sendt fra Oslo 27/12-44 til Vardø. Sendt i retur og stemplet Retur Postsambandet brutt. Spennende objekt. 500

1470
*  Koreakrigen 1951-54. Hubba- Hubba air mail- se btekst innlagt i brevfolder. SJELDENT 500
522

1471
  Lot med 8 stk brev , frere spennende med sensurbrev og trykksak med 3 øre posthorn (51 III) spennende MÅ SES 500

1472
*  1945. On active Service letter form FIELD POST OFFICE 786 15 AU 45 tilhørende allierte styrker i Norge; FPO 786 var lokalisert i Oslo 400

1473
*  Brevformular fra norsk fange i Sachsenhausen stpl. ORANIENBURG 07.12.44 med leirsensur (G) og åpnet med maskinstemplet lukkeremse i Berlin, til Elverum 400
605

1474
*  NK 205. 20 øre løve på konvolutt stpl. LILLEHAMMER 16.4.40 påført kontrollmerke 1 fra Postkontrollkontoret Lillehammer, til Tofte i Hurum 400

1475
*  Studentbrev fra internert student i Sennheim, Tyskland, med tysk feltpoststempel og stumt datostempel 5.7.44, baksiden med stemplet SS – Feldpostprüfstelle Geöffnet sensurremse, avsender Feltpost nr. 05434 - E, til Hornnes stasjon pr. Setesdalsbanen – helt strøkent 300

1476
*  Brevformular fra norsk fange i Sachsenhausen stpl. ORANIENBURG 20.5.44 med leirsensur (H.) og sensur i Berlin (Ab), til Lillesand 300
395

1477
*  Studentbrev fra internert student i Sennheim, Tyskland, med tysk feltpoststempel og stumt datostempel 13.4.44, baksiden med stemplet SS – Feldpostprüfstelle Geöffnet sensurremse, avsender Feltpost nr. 48524 H, til Hornnes stasjon pr. Setesdalsbanen – helt strøkent 300
880

1478
*  Brevformular Kriegsfangenenpost – Rückantwortbrief fra norsk offiser i Stalag III a , Luckenwalde med leirsensur (Geprüft 5) og stumt stpl. 23.2.45, til Kristiansand 200
226

1479
*  NK 296 på brev med innhold stpl.BODØ 8.11.41, til Sverige med Trondheimsensur – noe uvørent åpnet - brun lukkeremse stpl. geøffnet etc. (i bruk fra 18.3.41 til 27.3.43) 200

1480
*  NK 242 + NK 246 (skadet) + julemerke sanitetsforeningen 1944 maskinstpl. FREDRIKSTAD 01.02.45, til Sverige. På baksiden med rektang. stempel ‘Forsinkelse i videreforsendelsen på grunn av manglende avsenderadresse og tysk stemplet sensurremse 150

1481
*  20 øre London stpl. OSLO 17.9.45 til Sverige – med Kontrollmerke 2 (Schumacher & Torstad 2023) ‘ÅPNET AV/KONTROLLØR 1641’ på vakker firmakonvolutt 150

1482
*  NK 205. 20 øre løve på brev til Kjøbenhavn, stpl. VESTFOSSEN 21.9.40 med brun sensurremse og tysk sensurstpl i Oslo og Kjøbenhavn 100

1483
*   Tyskland. Brev fra Berlin sendt med Graf Zepelin stemplet Berlin 13/5-31, transitt København 14/5-31 og ankomststemplet Fåberg 15/5-31. 500
1300

1484
*   Brev sendt med Graf Zepelin fra Skien til Brasil. God dokumentasjon med stempler både foran og bak. 500
1250

1485
*   182. Brev sendt med Graf Zepelin stemplet Luftschiefe Graf Zepelin 9/7-1930 og Hammerfest 10/7-30 og påsatt Nordkapp 1 og stemplet med riststempel. Uvanlig. 500
1300

1486
*   1931, Wilkins-Elisworth Trans-Artic Submarine Expedition, 7 brev fra Norge. Bergen til Spistbergen & Bergen til Nordpolen. Bla annet 1 som er signert Kaptein SLOAN Danenhower. Flott samling. 2000

1487
¦   5 forskjellige Spidsbergenmerker og et stemplet Aalesund Bypostmerke. Uvanlig utbud. 900

1488
*   118, 136. The Trans-Polar Flight Expedition med norsk og Amerikansk frankering stemplet Kings Bay og sendt til New York. 500

1489
*   Brev fra Wilkins-Ellsworth Trans atlantic submarine Expedition til USA med engelsk og norskt merke stemplet Bergen 3/8-31. 500

1490
*   76. Postkort med motiv fra Hvalstationerne i Bell Sound, Spitsbergen stemplet Green Harbour 1/8-09. Et 5 øres Spitsbergenmerke. Uvanlig. 500

1491
¶¶   Tyskland. Overtrykket Spitzbergen. Selges As-Is. 300

1492
*   Kopi av brev fra Fridtjof Nansen til de norske tollmyndigheter 1907 vedrørende en britisk deltager i en ekspedisjon til Spitsbbergen. Det hele er oversatt til Engelsk med rød skrivemaskintekst! Det medfølger 7 gamle avisutklipp vedrørende Roald Amundsen! 100

1493
*   10 brev sendt Paquebot fra M/S Bergensfjord. 400

1494
*  NK 152 singel på bankobrev med SALTEN C etikett og stpl. SALTEN POSTEKSP. C 6.11.30 200

1495
*  NK 121 på postkort stpl. STORD – ROSENDAL 27.12.22 (ny sistedag) 200
255

1496
*  NK 76 x 2, horav ett merke med perfins (O. M(ustad))på postkort stpl. MJØSENS POSTEXP. 31.7.02, sendt til Cognac i Frankrike, ankomststpl. 200
920

1497
*  NK 62? på konvolutt stpl. VESTENFJELDSKE RESERVEP.XP. 5.3.01, til Tüfjord pr. Ålesund, transitstpl. i Florø og Ålesund 150

1498
*  Rek.brev 55 øres porto stpl. TRONDHEIM-NAMSOS D 3.4.49 med etikett TRONDHEIM – NAMSOS D, noe uvørent åpnet, sdressert til Oslo 150

1499
*  5 øre brevkort (43 II) stpl. MJØSDAMPSK POSTEXP. 16.8.94, til Fredrikstad 150
310

*  NK 145 på konvolutt stpl. ALTAFJORD12.6.31, til Oslo 150

1501
*  NK 100 på konvolutt stpl. ALTENFJORD 26.11.18, sendt til Alta 150

1502
*  NK 146 på liten konvolutt sypl. LOFOTEN og VESTERÅLEN C 18.5.43, til Oslo 150

1503
¦   282. Lux Vikersund 26710-41. 100

1504
*  NK 145 på konvolutt VAKKERT stpl. HAMMERFEST – SKJERVØY POSTEKSP. 5.10.30, til Oslo 100
305

1505
*  NK 121 på postkort stpl. INDRE SOGNS POSTEXP. 24.12.21, til Hafslo 100

1506
*  NK 76 på postkort stpl. BREVIK-KR-SAND. S. A. 22.12.04, til Bergen 100

1507
*  NK 76 på postkort stpl. BREVIK-KRISTIANSAND. S. D. 15.6.07, til Kragerø 100

1508
*  NK 361 + NK 362 på konvolutt til USA, stpl. BERGEN – SEIM 22.5.48 100

1509
*  NK 368 (60 øre) singel på konvolutt til USA, stpl. BERGEN – ØYGARDEN 29.4.48 100

1510
*  NK 77 på vakker firmakonvolutt praktstemplet CHR.A – BERGEN C 1.11.05 100

1511
*  T4 på konvolutt stpl. LOFOTEN og VESTERÅLEN 8.2.32, til Helgøy (transitstpl), omadressert til Skogsfjord 100

1512
*  NK 127 på noe opprevet konvolutt stp+l. MJØSEN 19.7.28, til Oslo 100

1513
*   Håndskrevet Pr. D/S Trio på brevkort nr.4 (annull. ombord) sendt fra Salsbruget til Trondheim 1878 og stemplet i Trondhjem ved ankomst. Kan ikke huske å ha sett denne tidligere! 300

1514

1515
*  Jernbanepost Londonserien stpl.OSLO – CHARLOTTENBERG 27.2.1945 T.5032 - illegalt brukt (dato!) på konvolutt adressert til Charlottenberg i Sverige 500
825

1516
*  Jernbanepost NK x på konvolutt anført ‘Privat’ stpl. NORDBANERNES POSTEKSP. II A 3.2.08, sendt via agenturfirmaet Thos. Cook & Son i Kristiania, her omadressert til København og videre til London med diverse transittstempler på baksiden, på framsiden rektangulært stempel COOK 5 FEB. 1908 (i Kjøbenhavn). Høyst uvanlig 200

1517
*  Jernbanepost NK 145 på helbrev med innhold stpl. HORTEN – SKOPPUM 26.1.31, til Stjørdal pr. Trondhjem 100

1518
*   Ca.200 mest norske brev 1910-40, noen litt eldre og noen få nyere. Stort sett alle er med logo fra et stort antall ulike banker,- trolig kjøpt som samling av bankbrev. 2000

1519
*   Samling 160 norske rekommanderte- banko- og expressbrev, fra 1901 til 1994, god spredning over landet i ord. samlestørrelse 2000

1520
*   16 brev med antikvamerker (56-79). Gjennomsyn anbefales. 1000

1521
*   Liten lot med 15 brev med stopleskrift og tidlige antikvamerker. Flere fine og bedre, bl.a til utlandet. 500
747

1522
*   Eske med 1100 brev og kort Norge, Norden og utland ellers. Eldre og nyere 300

1523
*  Lot med 17 brev fra 4-skilling, men det meste er fra 1910-30åre - Bør sees! 300
791

1524
*   FDC-perm med kassett inneholdende ca.30 brev+litt diverse, 1870 til moderne. Et par litt bedre FDC og et Londonserie-brev 17.5.1943. Også noen i blandet kval. 250

1525
*   Lot med norske brev, flere med div. merkater og stempler. Gjennomsyn anbefales. 200

1526
*   10 nyere brev med en blanding av bedre frankeringer, stempler, destinasjoner og andre stempler. 200

1527
*   To kort og ett brev fra rundt 1930. 100

1528
  SØRLANDSBANEN Oslo - Kr. Sand, Stavanger-Egersund, Kr. Sand-Stavanger, Arndal-Nelaug, Nordagutu-Lunde, Numedalsbanen, Seterdalsbanen, Kongsberg-Haugesund og Jæderbanen. Inneholder 46 brev/brevkort/kort med jernbanestempler. 222 klipp med frimerker, samt frimerker osv. MÅ SEES! 1000

1529
  NORDLANDSBANEN, Trondheim-Mo, Nordbanen, Namsos-Grong, Mo-Bodø inneholder 45 stk brev/brevkort/kort, 120 klippog 100 frimerker. Alle med jernbanestempler. Refferanser som er oppgitt på en del merker henviser til TiemerIÅnesen. Bør sees! 1000
1540

1530
  BERGENSBANEN/VOSSEBANEN-ALBUM ilEuchtturm album med kassett.. Inneholder ca 50 stk. brev/kort, 125 frimerker samt 375 frimerker på klipp med jernbanestempler. Samt verdi-kart, del av lykkebrev, billett og 50 fotos fra Bergensbanen. Ggradering iflg TIEMER 1-8. Bør sees! 1000

1531
  FELTPOST samling pent montert inneholder ca 80 merker/klipp. Bør sees! 500

1532
  LEVANGER og MERÅKERBANEN fordelt på brev/kort, 20 frimerker og 20 klipp. Bør vurderes! 200

1533
  JERBANE - relaterte objekter. 9 FDC, fraktbrev, reglement m.m. 100